the great organization Yarsanyan Iran zamin

۱۳۹۰ دی ۳۰, جمعه

گزارش سومین نشست شورای مرکزی تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین _ و آخرین تغییرات ساختار سازمانی تشکل یاز _

به اطلاع تمامی اعضا ء و دوستداران تشکل بزرگ یاز میرساند :  که در سومین نشست  دوسالانه این تشکل ، برنامه ها و آرمانهای این تشکل در قالب و محتوای برنامه و اساسنامه یاز ( با تغییرات موجود )  _ برای سالهای پیشرو به شرح زیر است :
امید است ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهرمند فرمایید .

برنامه و اساسنامه

 تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین

مصوبه سومین نشست شورای مرکزی تشکل یاز  -  (همراه با آخرین تغییرات )

بیست و پنجم و بیست و ششم دی ماه 1390  شمسی
    16/01/2012تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین ( یاز)، یک سازمان مردم ‌نهاد ، غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال 1386  شمسی توسط جمعی از دانش آموختگان و پژوهش گران یارسانی بنیادگذاری شده است .

 آرمان تشکل یاز بر پاسداری از ارزش‌های آیینی و فرهنگی آیین یاری و ملت یارسان  و گرامی‌داشت فلسفه و اندیشه مدرن و فرهنگ کهن و میراث 1200 ساله یاری و یارسانی که مکتوبا در دفاتر زبور حقیقت موجود در"  تکیه حیدری " واقع در دالهو از استان کرمانشاهان در کشور ایران  بوده‌است بنیاد نهاده شده است . گفتنی است « یاز » ، کوتاه‌شدهٔ « یارسانیان  ایران‌ زمین» است.از اهداف اولیه ی یاز ، آشناسازی و آموزش نسل جوان با ارکان و اصول یاری و تاریخ و ادب و هنر  یارسانی است  . و مراد از ایران‌زمین، گسترهٔ فرهنگی ایران بوده و محدود به مرزهای سیاسی ایران کنونی نمی‌شود . به عبارت دیگر می‌توان آن را حوزه‌های برپایی فلسفه و اندیشه و حکمت یاری و یارسانی و کورد و کوردستان و ایران کهن دانست.پژوهش برای روشن‌سازی گوشه‌های از تاریخ و فرهنگ و هنر ملت یارسان و کوردستان  و  ایران با تأکید بر استوارسازی وحدت ملی از دیگر اهداف یاز میباشد .

.........................

ساختار سازمانی ( اساسنامه یاز )1 - مهمترین رکن تشکل یاز ، هسته مرکزی است.2 -  هسته مرکزی تشکل دارای هفت عضو اصلی و دو عضو علی البدل است که اعضای آن برای مدت دو سال از میان اعضای شورای مرکزی ( بنیانگزاران تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین )  یاز با رای گیری برگزیده می‌شوند .

3 -  هر دو سال یکبار ، (هفته آخر زمستان کوردی یارسانی – سلطانی )  شورای مرکزی یاز برای تعیین اعضاء هسته مرکزی و دبیر تشکل یاز و بازرس تشکل  با حضور تمامی اعضاء و با رای مستقیم اعضا ء نشست خواهند داشت .  

 4 - در نشست‌های عادی اعضاء هسته مرکزی یاز در پایان هر سال و گزارش سالانه دبیر تشکل یاز، درباره مهمترین مسائل تشکل یاز تصمیم گیری خواهد شد، و همچنین گزارش عملکرد اعضا خوانده شده و به پیشنهادها و انتقادهای اعضای تشکل یاز، ( اعضاء شورای مرکزی - اعضاء اصلی و اعضاء مجازی )  رسیدگی می‌گردد .5 – هسته مرکزی تشکل یاز ، حق تصویب هر مصوبه‌ای را به شرط آنکه با اهداف برنامه و اساسنامه یاز در تضاد نباشد دارد.6 - دبیر تشکل یکی از اعضای هسته مرکزی و  شورای مرکزی است که از سوی این شورا برای مدت دو سال برگزیده شده و ریاست شورای مرکزی و دبیری تشکل را بر عهده می‌گیرد. بازرس تشکل برای مدت دو سال از سوی شورای مرکزی برگزیده شده و وظیفه نظارت و بازرسی بر عملکرد کل امور تشکل یاز را دارد. بازرس گزارش خود را به آگاهی شورای مرکزی می‌رساند .7 - در روز سی ام تیرماه 1386 ، یک هفته بعد از تحصن و میتینگ بزرگ مردم یارسان به نشانه اعتراض و اعلام انزجار از توهین کنندگان ( نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی در کرمانشاه ) به مقدسات آیین یاری و فرهنگ یارسانی ، در مقابل استانداری  و دادگستری کرمانشاه ، که به نقطه عطفی در تاریخ معاصر مردم یارسان تبدیل شد بنیادگذاران تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین در کرمانشاه گرد هم آمدند تا پیرامون تشکیل " یاز" به رایزنی بپردازند که نهایتا یک ماه بعد منجر به تشکیل " تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین " گردید ...

آدرس وب سایت : www. 1001yar.blogspot.com

ایمیل تماس :   yarsan1001@yahoo.com        

دفتر تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین -  دکتر کرمی


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر