the great organization Yarsanyan Iran zamin

۱۳۹۰ فروردین ۱۳, شنبه

نامه سرگشاده دفتر تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین به دبیر کل سازمان ملل متحد - در پی اعزام گزارشگر ویژه سازمان حقوق بشر به ایران
                       تاریخ :  02/04/ 2011          
  شماره :2/1001/1390/01/13
            پیوست :   ندارد
دبیر کل محترم سازمان ملل متحد
جناب آقای بان کی مون
ما روشنفکران، دین پژوهان ، فعالان سیاسی و مدافعان حقوق و آزادی های دموکراتیک *  جامعه یارسان (اهل حق) * ایران -  از جنابعالی درخواست می کنیم ظلم ها و ستم هایی که در طی 30 سال گذشته بر مردم یارسان با جمعیتی معادل 3000000 نفر- که از سوی نظام جمهوری اسلامی به ناحق و بر خلاف موازین حقوق بشری و بین المللی روا داشته  شده است ؛ را مورد توجه قرار دهید و نسبت به احقاق حقوق قانونی و شهروندی و انسانی و دموکراتیک آنها اقدامات عا جل زیر را به عمل آورید :
                       
1)    تشکیل یک کمیته ی بین المللی حقیقت یاب به منظور بررسی وضعیت حقوق بشر  جامعه یارسان در 30 سال اخیر درکشور ایران به خصوص مردم یارسان در استانهای کرمانشاه (دالاهو – کرند غرب – صحنه – کرمانشاه – گهواره گوران – قلخانی و سنجابی – اسلام آباد غرب )   – همدان – لرستان – کردستان – ارومیه – تبریز -  و ... با توجه به اینکه این جامعه بزرگ در ایران حتی به عنوان یک اقلیت مذهبی هم شناخته نشده است !؟ در حالیکه این جامعه دارای هویتی تاریخی و مستند و محکم با میراثی فرهنگی و دینی و ادبیاتی غنی 735 ساله است که به شرح زیر میباشد :
·        نام آیین و مذهب " یاری " است .
·        پیروان این آیین " یارسان " نام دارند .
·        کتاب مقدس این آیین " دفتر زبور حقیقت " است .
·        قبله این آیین " پردیور "  در اورامانات کرمانشاه در غرب ایران است .
·        سلطان سهاک در 735 سال پیش به نشر این آیین همت گمارد و آن را بنیانگزاری نمود .
·        تقویم این دین " سلطانی گرمسیری " است .
·        دارای رسم و رسوم و عبادت مخصوص به خود میباشند .
·        عبادتگاه آنها " جم خانه " نام دارد .
·        پایتخت مذهبی و آیینی یارسان " دالاهو " در ایران میباشد .
·        این آیین دارای "جهان بینی و ایدئولوژی " خاص خود میباشد .

  2) فشار به دولت ایران برای   به رسمیت شناختن  آیین یاری و جامعه یارسان به عنوان یک اقلیت مذهبی و یک ملیت با نژاد کورد - در کنار سایر جوامع ایرانی ؛ در قانون اساسی کشور ایران و تضمین حقوق شهروندی آنها برابر با اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل .
3) اعمال فشار به دولت ایران جهت ممانعت از هرگونه سرکوب واهانت به مقدسات آیینی و  اعمال خشونت علیه مردم یارسان  ایران – در خصوص آزادی امور و مراسمات مذهبی خود و همچنین ظلم ها و ستم هایی که در مورد جوانان این جامعه در هنگام ورود به دانشگاه ها و مراکز استخدامی از سوی دولت و سازمانهای امنیتی وابسته به نظام  روا داشته میشود .
4) اعمال فشار به دولت ایران جهت برابرکردن و مساوی نمودن حقوق جامعه یارسان و پیروان یاری همسان با سایر مردم ایران زمین – ( حقوق  هایی از جمله : مذهبی – فرهنگی – سیاسی – اجتماعی – اقتصادی و ... )
5) اعمال فشار به دولت ایران جهت  ، داشتن حق قانونی  وآزاد مردم یارسان برای ساخت جمخانه و انجام امور مذهبی خویش در محیطی آرام و مسالمت آمیز و همچنین داشتن اتحادیه و تشکل و رسانه و مطبوعات مربوط به خود برابر قوانین حقوق بشری  و به رسمیت شناختن حق مردم یارسان در زمینه آزادی اظهار نظر و اعتراض مسالمت آمیز به حق کشی هایی که  در حق آنها شده است و یا میشود .
6) اعمال فشار به دولت ایران جهت داشتن حق قانونی مردم یارسان ، در موضوع حضور و انتخاب آزادانه - نماینده های جامعه یارسان در مجلس شورای اسلامی  و شوراهای شهری و استانی -  همچون سایر اقلیت های مذهبی دیگر ایرانی .
7)  اعمال فشار به دولت ایران جهت داشتن حق قانونی مردم یارسان در رابطه با ترویج و آموزش فرهنگ و آداب و رسوم مذهبی و آیینی مختص به خود درمناطق یارسان نشین به عنوان حفاظت از میراث دینی و فرهنگی و تاریخی خویش و اشاعه آن برای آیندگان خود بر اساس قوانین حقوق بشری و بین المللی  . در خاتمه این مختصر گزارش ؛ لازم به  یادآوری است که در گزارش سالیانه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در قطعنامه شماره 91/63 مورخ 28 آذرماه 1388  که از سوی سازمان ملل تهیه شده بود در بند 2 پاراگراف e به نقض حقوق اقلیت های مذهبی به رسمیت نشناخته در ایران اشاره شده بود که آیین یاری و جامعه یارسان از آن جمله است که بی صبرانه منتظر اقدامات عاجل و مثمر ثمر در این رابطه از سوی دبیر کل محترم سازمان ملل  است . و حضور کمیته ای مستقل و مدافع حقوق بشر از سوی سازمان ملل برای پیگیری و تهیه گزارشات مثبت و ارائه آن به دبیر کل تا رسیدن به مقصود اصلی که آزادی اندیشه و بیان و مذهب در ایران است لازم و ضروری است % .
مسئول دفتر تشکل بزرگ یارسانیان ایران زمین  -  دکتر کرمی

  
                                                      .....................         


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر